A napokban a Nikon bejelentése igen komoly vihart generált a biliben. A fórumok izzanak az egymásnak feszülő véleményektől. Szubjektív vélemény következik!
A Nikon pár napja jelentett be két új gépvázat, melyek a Nikon V1 és J1 nevet kapták. A bejelentést igen komoly marketing előzte meg, húzták az érdeklődők idegeit egy visszaszámlálóval melyet már napokkal korábban fellőttek. A szaksajtó és az online életet élő fotós közösség találgatott, vajh' milyen új DSLR gépváz kerül terítékre? Hiszen egy új kompakt szériának nem kerítenének ekkora feneket. Sokakat hideg zuhanyként ért, hogy egyik találgatás sem jött be: A Nikon is beszállt a kompakt, tükör nélküli, cserélhető objektíves gépvázak piacára. Pillanatok alatt vélemények egész garmadája jelent meg a különböző online társalgási felületeken, hogy mindenki megvillanthassa fórumos tökösségét. Egyesek szerint az egész nem több, mint egy marketing bullshit, mások szerint hiánypótló megoldás. De itt most nem csak a Nikon V1 és J1 gépvázakról lesz szó, hanem ezekről a kompakt, tükör nélküli, cserélhető objektíves rendszerekről, azok céljáról.
Miért csinálja ezt a Nikon és a többi gyártó?
Az analóg fényképezőgépek sok évtizedes történelme során rengeteg megoldást látott már az emberiség, köztük olyan legendákat is, mint az Olympus PEN szériája. Igazi slágertermék volt, szerették a kompaktsága miatt. Ezt a szériát elevenítette fel a gyártó a digitális korszakban is. Már korábban is léteztek 4/3-os szenzorméretű Olympus DSLR gépvázak, de egy huszáros vágással kimetszették a felcsapódó tükröt és a szenzor méretét is redukálták kis mértékben, megalkotva a Micro4/3-os rendszert (továbbiakban MFT, az angol "Micro Four Thirds system" elnevezés alapján). Persze a rendszer kifejlesztésében a Panasonic is közreműködött és ők adták ki az első ilyen fényképezőgépet még jóval a digitális PEN sorozat debütálása előtt . Azóta több gyártó is előállt a saját megoldásával, ettől eltérő szenzorméretekkel (pl: Sony NEX széria APS-C szenzorral). A képérzékelő mérete volt egyedül a változó, a többi tulajdonságban megegyeztek: A DSLR rendszer esetén megszokott tükör nélkül egy sokkal kompaktabb, kisebb gépvázat sikerült megalkotni (szó szerint kompakt, hiszen közel olyan aprók, mint egy kompakt fényképezőgép), mindezt úgy, hogy nem fixen beszerelt optikával vértezték fel őket, hanem cserélhetők, akár a nagyobbik testvéren. A recept bevált, annak ellenére, hogy az objektív és kiegészítő kínálat még csak fejlődőben van elég sokan vásárolnak ilyen fényképezőgépeket. A Nikon sem szeretne ebből a buliból kimaradni, így ők is kiadják saját megoldásukat, minden korábbinál kisebb méretben. Valószínűleg ezzel most a Canont is belerángatták az új trendbe, így ott is várható bejelentés hamarosan.
Kinek van erre szüksége?
Nem a profiknak, ezt rögtön le kell szögezni! A legtöbbet elhangzó érv az, hogy ennyi pénzért bizony DSLR felszerelést is lehet vásárolni, mely sokkal komolyabb potenciállal rendelkezik. Ez így ebben a formában szinte teljesen igaz, hiszen ezek a kompakt cserélhető objektíves vasak többségének CMOS szenzorai sokkal közelebbi rokonságot mutatnak a kompakt illetve bridge gépekben látható érzékelőkkel. Tíz megapixel feletti felbontás ide vagy oda, technikailag egy APS-C méretű szenzor (ekkora méretű képérzékelő található a legtöbb belépő szintű DSLR, azaz tükörreflexes gépvázban is) jobb technikai paraméterekkel rendelkezik. A DSLR gépvázakhoz elérhető objektívek száma és minősége is erősen a tükrös kategória felé billenti a mérleg nyelvét ha pusztán a képminőség felől közelítünk. Akkor mégis miért lehet csábító egy ennél kompaktabb, de valamivel harmatosabb képminőséggel operáló rendszer? A kulcsszó pontosan a kompaktság!
Rengeteg embernél valós igényt jelent, hogy a felszerelés amit magával cipel az kompakt legyen, akkor is ha egy cserélhető objektíves rendszerről van szó. Akármennyire is nehéz ezt elfogadnia sok fórumbetyárnak, de a fotóipar nem csak profikból vagy haladó amatőrökből áll! És ami ennél is fontosabb: Nem a magyar piac körül forog! Kár azokért az érvekért, miszerint egy igazi fotós igenis tudjon magával cipelni esetenként több kilogrammos felszerelést is, mert a jó fotó ennyit megér. Ezzel a kijelentéssel teljes mértékben egyet tudunk érteni, de a fényképészeti termékeket vásárlók többsége nem fotós, csak fotókat készít, rendszerint egyetlen kattintással. Számukra teljesen irreleváns, hogy tud-e plakát méretben fotókat kidolgozni, vagy éppen a párhuzamos RAW+JPEG mentés lehetősége és a dupla kártyahely megléte sem szempont. Ő csak szeretne egy kis termetű, könnyen cipelhető fényképezőgépet amivel egyszerűen fotózhat a családi eseményeken és a vakáción.
Miért nem vesz kompaktot?
De vásárol kompaktot! A 2009-es évtől a DSLR fényképezőgépek piaca erőteljesen zsugorodik, mely főleg a 2008-as gazdasági recessziónak köszönhető, mivel az emberek spórolni kényszerülnek. Ezt jól példázza, hogy amíg a tükörreflexes gépeket jóval alacsonyabb számban vitték haza, addig a kompaktok részesedése meredek emelkedésben volt. Azonban egy újabb gazdasági visszaesésig a jóval tehetősebb államok polgárai úgy érzik ismét költhetnek fotózásra, ismét viszik a komolyabb eszközöket, de az Olympus MFT rendszerű gépei bebizonyították, hogy van igény olyan cserélhető objektíves rendszerekre, melyek többet nyújtanak egy kompaktnál, azonban bonyolultságban és méretükben megállnak a DSLR kategória határvonala előtt és csak tisztes távolból szemlélik azt.
Mondhatjuk úgy is, hogy ezek feltuningolt kompakt fényképezőgépek. Fejlettebb funkciókkal és szolgáltatásokkal, fényerősebb és jobb minőségű objektívekkel, szebb rajzolattal, cserélhető objektívekkel és nagyobb dinamika tartománnyal. Sajnos az árcédula már kevésbé ékelődött be a kompaktok és a tükrös csodák közé, a koncepció még új a vásárlók számára így amíg nem viszik elegen, addig a gyártás sem lesz gazdaságosabb ezért a gyártók arra kényszerülnek, hogy a profitot nem a nagy számú eladásokból, hanem a fogyasztói árból vegyék ki.
Mi az IndepVisual véleménye?
Az elgondolás és a megvalósítás jó, ám ezek a gépek jelenleg még túlságosan túl vannak árazva valós tudásukhoz képest! Ez persze érthető egy ennyire új kategória esetén ahol nem csak egy szenzor és a hozzá tartozó gépváz, hanem teljesen új objektívpark fejlesztése is megoldásra vár. Vannak ugyan adapterek amikkel a meglévő tükrös gépünk objektívei is felhelyezhetők, de ezzel a rendszer lényege veszik el: A kompaktság.
Ha ezek a gépek a következő hónapokban vagy években jelentősen veszítenek fogyasztói árukból akkor bátran tudjuk ajánlani mindenkinek akinek egy DSLR már "túl sok", de egy kompakt túl kevés. Persze jelenleg sem rossz vétel ha valóban fontos szempont a könnyű hordozhatóság, de kezdő fotósok inkább tükörreflexes rendszerbe fektessék megtakarításukat ha komolyan gondolják ezt az egészet... legyen szó hobbiról vagy valami többről!